Parę lat temu zmarł we Wrocławiu jeden z najbardziej zaangażowanych w Polsce w życie ruchu Komunia i Wyzwolenie księży. Studiował w Rzymie, był profesorem teologii, a także wybitnym duszpasterzem. O swojej przynależności do Ruchu mówił, że dzięki niemu, dzięki tej specyfice wspólnotowości, jaką konkretnie przeżywa, inaczej czuje Kościół.
z homilii arcybiskupa Józefa Michalika, 2004 r.
|
SPOŁECZNY KOMITET PAMIĘCI KSIĘDZA ZDZISŁAWA SEREMAKA
z okazji 20-tej rocznicy odejścia do Pana Boga ks. Zdzisława Seremaka ma zaszczyt zaprosić do wspólnego pielgrzymowania do miejsca jego spoczynku w rodzinnym Miliczu (woj. dolnośląskie), które odbędzie się w niedzielę 22 maja 2011 r.
Plan uroczystości w Miliczu:
11:30 - Msza Św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (ul. Spacerowa 2)
13:00 - wspólna modlitwa przy grobie księdza Zdzisława Seremaka
13:30 - obiad (w bursie szkolnej naprzeciwko cmentarza)
14:00 - spotkanie wspomnieniowe (sala w bursie)
16:00 - modlitwa na zakończenie
Do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu zostali zaproszeni między innymi: rodzina księdza Seremaka, jego znajomi księża z czasów pracy w Seminarium Duchownym we Wrocławiu, parafianie z Wrocławia i Lądka Zdroju, gdzie pełnił posługę kapłańską, władze samorządowe i mieszkańcy Milicza oraz wszystkie osoby ze wspólnot ruchu Komunia i Wyzwolenie.
Prosimy o potwierdzenie obecności do 15 maja na adres e-mail: kontakt@seremak.info.pl lub telefonicznie do Jacka Strzałkowskiego tel. 501 190 535.
Ksiądz kanonik Zdzisław Seremak (30. IX. 1937 - 22. V. 1991) wykładał teologię moralną w Wyższym Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Studiował w Rzymie w latach 1961-1966, w czasie gdy odbywał się tam Sobór Watykański II. Znał sześć języków obcych i był tłumaczem soborowym. Dzięki temu współpracował z prymasem Stefanem Wyszyńskim i kardynałem Karolem Wojtyłą. Był proboszczem parafii w Jeleniej Górze, Kotliskach, Chojnowie, Zgorzelcu, Lądku Zdroju i we Wrocławiu.
Ruch Komunia i Wyzwolenie zajmował szczególne miejsce w życiu księdza Zdzisława Seremaka. Wyznaczony w 1983 roku przez księdza Luigi Giussaniego na pierwszego odpowiedzialnego za tworzący się w Polsce Ruch, zaangażował się w to dzieło całkowicie, oddając mu całego siebie, swoje talenty i możliwości, wierny mu do końca. Życie i dzieło księdza Zdzisława jest także częścią naszej historii jako mających udział w Ruchu. Nie byłoby nas, gdyby nie przyjaźń i pamięć o tym, co nam się wydarzyło.
|
|